Dzisiaj jest 17 02 2018, 20:40

Nie "perfum" i nie "perfuma".

• Autor
  • Wiadomość
Awatar użytkownika

Marcin Budzyk

Administrator

Nie "perfum" i nie "perfuma".

Post11 11 2011, 17:42

Kiedyś miałem przyjemność umieścić artykuł Macieja Malinowskiego, dziennikarza Angory, który traktował o tym zagadnieniu. Polacy z lubością używają niepoprawnych form: ta perfuma, ten perfum, więc jest o co kruszyć kopię.

Jedyna poprawna forma to: te perfumy (i to zarówno w liczbie pojedycznej, jak i mnogiej).

Kto ma ochotę na ten trochę dłuższy wywód? Tutaj można go przeczytać: KLIK
Awatar użytkownika

diggerowa

Uczeń Maga

Re: Artykuł Macieja Malinowskiego na rzeczony temat.

Post15 11 2011, 19:52

Zacznijmy w ogóle od dość uszczypliwego faktu, że wody toaletowe & perfumowane to także nie perfumy, ale akurat to dość popularnie zaczepiło się w język & sama tego używam, więc jako uogólnienie może być.

Lingwistycznym ćwokom mówimy nie!
Awatar użytkownika

angel

Uczeń Maga

Post25 11 2011, 12:47

[quote="diggerowa"

Lingwistycznym ćwokom mówimy nie![/quote]
a mnie oprócz "perfumy" odrzuca "zapaszek"
Codziennie rano budzę się piękniejsza, ale dziś to już k**** przesadziłam
Awatar użytkownika

diggerowa

Uczeń Maga

Post25 11 2011, 14:55

może z pod paszek jeszcze :D
Awatar użytkownika

angel

Uczeń Maga

Post26 11 2011, 0:34

diggerowa pisze:może z pod paszek jeszcze :D

:lol:
Codziennie rano budzę się piękniejsza, ale dziś to już k**** przesadziłam

Blue_Sky

Wróżka/Wróżek ;)

Re: Nie "perfum" i nie "perfuma".

Post3 08 2012, 12:59

niestety wdarło się to do naszego języka i ciężko wytępić. Mnie najbardziej irytuje jak słyszę: "o jaki fajny ten perfum..." brak mi wówczas słów naprawdę...
Awatar użytkownika

Ofis

Wróżka/Wróżek ;)

Post12 08 2012, 11:42

Zawsze poprawiam, kiedy ktoś w moim towarzystwie tworzy liczby pojedyncze (męskie i damskie). Jeśli będziemy przymykać na to oko to za kilka lat stanie się to normalne :shock:
Tak samo staram się nie używać nazwy perfumy, jednak to już tak spowszedniało, że kiedy chciałem sprzedać jakąś wodę toaletową lub perfumowaną na portalu aukcyjnym to nie było zainteresowania. Kiedy za taką samą cenę w tytule było 'perfumy' znaleźli się i chętni. Czy to oszustwo? Nie uważam, po prostu większość ludzi nie wie nawet, że to czego używają, że to co jest w sklepach to nie perfumy tylko (najczęściej} edt i edp.
W rozmowie staram się używać wyrazów bliskoznacznych :)
Awatar użytkownika

marialisa

Uczeń Maga

Post12 08 2012, 11:54

A ja nie mam nic przeciwko l=kaleczeniu nazwy;)
Język jest żywym, psotliwym organizmem, i za każdym razem jak próbujemy narzucić mu wędzidła, umyka się nam w chyżych podskokach, a my zostajemy samotni w twierdzy snobizmu;)
Ą i Ę, że tak powiem
Niech mówią jak chcą imho. Wystarczy że my mówimy poprawnie. Trzeba tylko umieć powstrzymać się od poprawiania innych, bo to na odległość wali zadzieraniem nosa
Snobizm perfumaniactwu nie służy, bo dołączymy do dziwadeł w spłowiałych koronkach ze swoją koturnowością;)
Awatar użytkownika

Ofis

Wróżka/Wróżek ;)

Post12 08 2012, 12:34

Wydoroślałem od czasu kiedy poprawiałem Panie w S czy D. Nie miałem złych intencji ale Panie mogły się czuć urażone (zresztą niewielu ludzi potrafi się przyznać do błędu - uznają to za ujmę). Natomiast, kiedy czytam w necie, że 'ktoś chce kupić pierwszy perfum' i dopytuje czy na tą 'perfume' lecą laski. To grzecznie poprawiam - zrobi z tym co chce. A może ktoś nie ma świadomości więc jeśli miałby się czegoś nauczyć to tylko wyszłoby na dobre :)
Awatar użytkownika

Glory_Girl

Uczeń Maga

Post12 08 2012, 16:28

Ofis pisze:Wydoroślałem od czasu kiedy poprawiałem Panie w S czy D. Nie miałem złych intencji ale Panie mogły się czuć urażone (zresztą niewielu ludzi potrafi się przyznać do błędu - uznają to za ujmę). Natomiast, kiedy czytam w necie, że 'ktoś chce kupić pierwszy perfum' i dopytuje czy na tą 'perfume' lecą laski. To grzecznie poprawiam - zrobi z tym co chce. A może ktoś nie ma świadomości więc jeśli miałby się czegoś nauczyć to tylko wyszłoby na dobre :)

czyżby kolega z Wizażu 8-)
Następna

Wróć do Perfumy — forum główne